Menu
Provojeni mbulesën islame!

Provojeni mbulesën islame!

Dhjetëra vajza kanë provuar sot mbulesën islame në kuadër të manifestimit Dita e Mbulesës, që u organizua në Çarshinë e Shkupit.    Organizatoret u kanë vendosur shamitë në kokë vajzave të interesuara...

Lajmet e fundit

Provojeni mbulesën islame!

Provojeni mbulesën islame!

Dhjetëra vajza kanë provuar sot mbulesën islame në kuadër të manifestimit Dita e Mbulesës, që u organizua në Çarshinë e Shkupit.    Organizatoret u kanë vendosur shamitë në kokë vajzave të interesuara...

Nuk është në Arabi: Në një qytet të New York-ut, femrat nuk lejohen të vozisin makinën

Nuk është në Arabi: Në një qytet të New York-ut, femrat nuk lejohen të vozisin makinën

Keni dëgjuar për Kiryas Joel? Vendi me shumicë dërrmuese të komunitetit Haredi, me rreth 22.000 banorë, i vendosur në gjysmë të rrugës në mes të New York City dhe Poughkeepsie...

MËSIMDHËNËSIT E ARSIMIT PARAUNIVERSITAR, BOJKOTOJNË MËSIMIN

MËSIMDHËNËSIT E ARSIMIT PARAUNIVERSITAR, BOJKOTOJNË MËSIMIN

Mësimdhënësit e arsimit parauniversitar sot bojkotojnë mësimin, duke kërkuar zbatimin e plotë të Kontratës Kolektive.   Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Rrahman Jasharaj u shpreh i sigurt se greva do...

Jabllanoviç: Kurti nuk po kërkon largimin tim, por rrëzimin e Qeverisë

Jabllanoviç: Kurti nuk po kërkon largimin tim, por rrëzimin e Qeverisë

Ministri për Kthim dhe Komunitete në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Aleksandar Jabllanoviç ka thënë se në asnjë moment nuk ka pasur dilemë se a duhet të jap dorëheqje. “Nuk...

Tragjedia e avionit Malaysia Airlines ishte një aksident

Tragjedia e avionit Malaysia Airlines ishte një aksident

  Humbja e të gjithë pasagjerëve në avionin e Malaysia Airlines MH370 është aksidentale. Kështu kanë deklaruar autoritetet malajziane, duke i dhënë fund misterit dhe duke i hapur rrugën procesit të...

Paditet 8 vjeçari se përkrahu sulmuesit e Charlie Hebdo

Paditet 8 vjeçari se përkrahu sulmuesit e Charlie Hebdo

Drejtuesit e një shkolle në Nisa kanë denoncuar një nxënës 8-vjeçar, i cili pas sulmit në “Charlie Hebdo” kishte thënë se ndihej nga ana e terroristëve. Mësohet se një ditë pas masakrës...

Spanjë: Rrëzohet helikopteri qe transporte drogë, drejtohej nga një major shqiptar

Spanjë: Rrëzohet helikopteri qe transporte drogë, drejtohej nga një major shqiptar

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka pohuar sot gjatë seancës parlamentare se autoritetet shqiptare janë njoftuar për lajmin  se forcat spanjolle kanë rrëzuar një helikopter me drogë që vinte nga...

Muslimani që shpëtoi pengjet në marketin hebre në Francë pritet si hero në Mali

Muslimani që shpëtoi pengjet në marketin hebre në Francë pritet si hero në Mali

Lassana Bathily nga Mali i cili shpëtoi 15 pengje në sulmin terrorist organizuar në një market hebre në kryeqytetin francez, Paris, pritet në vendin e tij si hero, raporton Anadolu Agency (AA). Bathily...

Gjykata e Apelit lë në fuqi masat e sigurisë për 28 të dyshuarit "për terrorizëm"

Gjykata e Apelit lë në fuqi masat e sigurisë për 28 të dyshuarit "për terrorizëm"

Gjykata e Apelit e Kosovës i ka refuzuar të hënën me 26.01.2015, si të pa bazuara ankesat e një grupi të pandehurve, kundër caktimit të masave të sigurisë nga ana...

Policia greke plagos 4 shqiptarë, pasi i ndoqën për 1 orë

Policia greke plagos 4 shqiptarë, pasi i ndoqën për 1 orë

Katër pasagjerë shqiptarë mbetën të plagosur gjatë një ndjekje që zgjati një orë nga ana e policisë greke. Ngjarja është shënuar pasditen e djeshme në Janinë.   Mësohet se shkak ka qenë...

Tsipras: Duhej ta kishim penguar anëtarësimin Shqipërisë në NATO

Tsipras: Duhej ta kishim penguar anëtarësimin Shqipërisë në NATO

Aleksis Tsipras duket se nuk është shumë miqësor me Shqipërinë. Shkak për këtë është marrëveshja e prishur për detin, e cila u rrëzua nga Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë.   Cipras ka dhënë një...

160 protestues sot para Gjykatës

160 protestues sot para Gjykatës

Të ndaluarit nga policia pas protestës së 27 janarit pritet të dalin sot para gjykatës për t’ua caktuar masën e sigurisë. Policia pas protestës njoftoi se shoqëroi 160 protestues të dhunshëm...

SHËNDETËSI

Shëndetësi

Wi-Fi, mbani larg fëmijët nga tabletët

Wi-Fi, mbani larg fëmijët nga tabletët

29-01-2015 Shëndetësi

Tiranë - Në ditët e sotme, pjesa më e madhe e familjeve shqiptare posedojnë në shtëpitë e tyre telefona celularë, tableta apo kompjuterë të lidhur me ose jo me internetin. Duket...

Shëndetësi

Studim: Gjumi cilësor në rini ruan kujtesën në pleqëri

Studim: Gjumi cilësor në rini ruan kujte…

29-01-2015 Shëndetësi

Një studim shkencor në Universitetin amerikan Baylor ka treguar se gjumi cilësor në moshë të re dhe moshë të mesme është thelbësor për kujtesën në pleqëri, transmeton Anadolu Agency (AA).   Ky...

Shëndetësi

17 arsye pse duhet të hamë përditë arra

17 arsye pse duhet të hamë përditë arra

27-01-2015 Shëndetësi

Arrat kanë një kanë një histori të gjatë mijëravjeçare dhe kanë qenë ushqimi i mbrëtërve. Ato përmbajnë sasi të konsiderueshme të acideve yndyrore omega-3. Ato janë të pasura me fibra...

Shëndetësi

Si ta luftojmë gripin me ushqim?

Si ta luftojmë gripin me ushqim?

27-01-2015 Shëndetësi

Muajt më të ftohtë të vitit sjellin virozat e stinës, gjendjen gripale që prek të gjitha moshat por kryesisht fëmijët, të sëmurët kronikë dhe të moshuarit. Mjekët thonë se gjatë...

Shkencë dhe Teknologji

Teknologji

Wikileaks: Google ua përcolli e-mail-et autoriteteve amerikane

Wikileaks: Google ua përcolli e-mail-et autoriteteve amerikane

Avokatët e Wikileaks-it u janë drejtuar koncernit të internetit Google...

Teknologji

Aktivisti i internetit Barret Brown dënohet me 5 vite burg

Aktivisti i internetit Barret Brown dënohet me 5 vite burg

Pasi ka qëndruar më shumë se 28 muaj në paraburgim...

KUZHINË, SHTËPI & IMAZH

Kuzhina

Ëmbëlsirë me sheqerka karamele

Ëmbëlsirë me sheqerka karamele

23-01-2015 Kuzhina

Perbersit 300 gr biskota katrore 1 puding me shije karameli 4 luge sheqer 6 dcl qumesht 1 qese sheqerka karamele 1 qese krem pana (shllag pjena) 150 ml qumesht te ftohet   Udhezimet Ndahen biskotat ne tri pjese. Pjesa e pare...

Kuzhina

Role çokollate

Role çokollate

23-01-2015 Kuzhina

Perbersit per peten 3 te bardha te vezes 100 gr sheqer Maje thike kripe 3 luge kakao 100 gr cokollate 100 ml qumesht 100 ml vaj 5 luge miell ½ pluhur per pjekje   Perbersit per kremin 3 te verdha te vezes 100...

Kuzhina

6 perimet me më shumë proteina

6 perimet me më shumë proteina

22-01-2015 Kuzhina

Perimet nuk njihen si burim tipik i proteinave. Por nëse nuk hani mish ose bulmet shumë shpesh ose jeni vegjetarianë, ja cila është baza bimore që plotëson nevojat tuaja proteinike. Por...

Kuzhina

Ëmbëlsirë me shije karameli

Ëmbëlsirë me shije karameli

20-01-2015 Kuzhina

Përbërësit për petën 9 të bardha të vezës 300 gr sheqer 300 gr arra të bluara 5 luge miell 1 pluhur paste (bakin, pecive) 200 gr çokollate e bardhe 5 luge vaj   Përbërësit per karamelin 7 luge sheqer 300 gr margarine 9 te verdha...

Veglat

Rreth nesh

Na ndiqni edhe në

Miqtë nga facebooku